Керівник лабораторії:
старший викладач Ліщинська-Кравець Галина Львівна
При кафедрі технологічної та професійної освіти факультету фізики, математики, економіки та інформаційних технологій ухвалою вченої ради Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка з 1 вересня 2022 року (протокол № 8 від 23 червня 2022 р.) утворено навчально-наукову лабораторію «Мистецька Бойківщина».
Функціонування лабораторії спрямоване на забезпечення і розвиток наукової та методичної складових підготовки майбутніх учителів, організацію науково-дослідної та художньо-проєктної діяльності студентів, аспірантів, наукових і науково-педагогічних працівників.
У план роботи навчально-наукової лабораторії «Мистецька Бойківщина» на 2022-23 навчальний рік було внесено: роботу студентських проблемних груп із підготовки до Всеукраїнських олімпіад зі спеціальності, конкурсів студентських наукових робіт та творчих мистецьких конкурсів; організацію творчих мистецьких проєктів; організацію та проведення ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції під егідою МОН України «Мистецтво Бойківщини: історія та сучасність» (до 90-річчя від Дня народження заслуженого майстра народної творчості Мирослави Кот); майстер-класів за участі майстрів народної творчості; вивчення досвіду їх творчої діяльності; публікування статей і тез доповідей у наукових журналах і збірниках науково-практичних конференцій та ін.
За час роботи у лабораторії започатковано творчі мистецькі проєкти, теми яких узгоджені з проблематикою магістерських випускових робіт на кафедрі технологічної та професійної освіти у 2022 – 2023 н.р. Магістри першого курсу працюють над виконанням низки творчих проєктів, зокрема: Бурдюх Вікторія «Виховання учнівської молоді в позаурочний час засобами декоративно-ужиткового мистецтва» (н/кер. Оршанський Л.В.) Мельник Ольга «Проєктування інтер’єрів навчальних приміщень в етностилі» (н/кер. Мельник Г.М.), Мазур Назар «Розвиток творчих здібностей учнів на заняттях гуртка художньої кераміки» (н/кер.Пагута М.В.), Голінчак Христина «Технології ручного ткацтва на Бойківщині» (керівник Гром Г.Л.) та ін. Так, наприклад, під час роботи над проєктом студентка Мельник О. створила візуалізацію інтер’єру творчого навчального середовища з використання особливостей бойківського житла:
Студентка Голінчак Х. глибоко вивчає технології ткацтва традиційних інтер’єрних та одягових тканин, поширених на теренах Бойківщини. Нею встановлено, що у цьому етнографічному регіоні побутувало 5 типів ткацьких переплетень та розпочато роботу над виготовленням натуральних зразків ткацьких переплетень із лляних ниток.
У лабораторії постійно проходять заняття та майстер-класи з вивчення орнаментики, колористики, технологічних особливостей бойківської вишивки, в яких беруть участь студенти творчої групи. Традиційними стали мистецтвознавчі та профорієнтаційні екскурсії в лабораторію учнівської молоді Дрогобицької ОТГ. У квітні 2023 року здійснено експедицію в етнографічний музей Боринського професійного ліцею народних промислів і ремесел та домовлено про укладання угоди щодо співпраці. За результатами експедиційних поїздок на Турківщину і Старосамбірщину оформлено інформаційний стенд «Матеріали та техніки вишивання на теренах Західної Бойківщини».
11 травня 2023 року на базі Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» відбулася ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Народне мистецтво Бойківщини: історія та сучасність», організаторами якої виступив Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, кафедра технологічної та професійної освіти, навчально-наукова лабораторія «Мистецька Бойківщина». Конференція була присвячена 107-й річниці з дня смерті Івана Франка та 90-й річниці від Дня народження заслуженого майстра народної творчості України Мирослави Кот. У конференції взяло участь понад 180 науковців, освітян і митців з усіх куточків України. Пленарне засідання було наповнене різноплановими та змістовними доповідями освітян, науковців, краєзнавців, представників громадських організацій, майстрів народної творчості, працівників музеїв. У межах конференції відбувалися майстер-класи, покази моделей одягу в етностилі, дегустування гірських прикарпатських чаїв тощо. За результатами роботи конференції опубліковано збірник матеріалів, репрезентовано оригінальний навчально-методичний посібник «Основи технології ткання: ткацькі пристрої та проєктування тканих виробів» (укладачі – Гром Г.Л., Оршанський Л.В.).